Bir ülke Daha Filistin’i Tanıdı

Geçtiğimiz ayda birçok Avrupa ülkesinin Filistin’in bağımsızlığını resmen tanımasının ardından Ermenistan’dan adım geldi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamayla, Filistin Devleti’ni resmen tanıdıklarını duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı bildiride, Gazze’deki insani durumun ve devam eden çatışmanın uluslararası siyaset gündeminde çözüm bekleyen temel konulardan biri olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “Ermenistan Cumhuriyeti, sivil altyapıların hedef alınmasını, sivil halka yönelik şiddeti ve silahlı çatışma sırasında sivillerin rehin alınmasını ve esir edilmesini kesinlikle reddetmekte ve uluslararası toplumun talepleri doğrultusunda koşulsuz olarak serbest bırakılmaları için çağrı yapmaktadır” denildi.

“ERMENİSTAN CUMHURİYETİ FİLİSTİN DEVLETİNİ TANIMAKTADIR”

Ermenistan’ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Gazze’de derhal ateşkes çağrısı yapan kararlarına destek verdiği belirtilen açıklamada, “Ayrıca Ermenistan Cumhuriyeti, Orta Doğu’da barış ve istikrarın sağlanması, Yahudi ve Filistin halkları arasında kalıcı bir uzlaşma oluşturulması konularında samimiyetle ilgilenmektedir. Filistin meselesinin barışçıl ve kapsamlı çözümünü destekleyen Ermenistan, İsrail-Filistin çatışmasının çözümünde ‘iki devlet’ ilkesini savunmaktadır. Bu ilkenin, Filistinlilerin ve İsraillilerin meşru taleplerini gerçekleştirebilmeleri için tek yol olduğuna inanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, “Yukarıdaki prensiplere dayanarak ve uluslararası hukuk, eşitlik, egemenlik ve halkların barış içinde bir arada yaşaması ilkelerine bağlılığını bir kez daha teyit ederek, Ermenistan Cumhuriyeti Filistin Devletini tanımaktadır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir