Son dakika haberi: Hamas, İsrail’le savaşta taktik değiştirdi

ABD merkezli savaş gözlemcisi kuruluşlar, Cibaliye’deki çatışmalara ilişkin bir rapor yayımladı. Savaş gözlemcileri, Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliye mülteci kampındaki Filistinli grupların (Kassam Tugayları, ve İslami Cihad), İsrail saldırısına maruz kalacakları sokaklar yerine binalar arasında hızlı ve güvenli bir şekilde hareket etmelerini sağlayan “savaş yerleşkeleri” kurduklarını bildirdi.

EN ŞİDDDETLİ ÇATIŞMALAR CİBALİYE’DE

Savaş Çalışmaları Enstitüsü (ISW) ve Kritik Tehditler Projesi (CTP), 11 Mayıs’tan bu yana Cibaliye’de saldırılar düzenleyen İsrail güçlerinin, kamp bölgesindeki Filistinli direnişçileri Gazze’nin diğer bölgelerine kıyasla “daha cesur” olarak nitelendirdiğini ve çatışmaların şu ana kadarki savaşın “en şiddetli” çatışmaları olduğunu kaydetti.

“HAMAS BİLİNÇLİ HAREKET EDİYOR VE SAHADA HALA ETKİLİLER”

Kuruluşlar, Cibaliye’nin kontrolü için iki haftadır süren savaşın Hamas’ın “bölgeyi bilinçli bir şekilde savunduğunu” gösterdiğini belirtti. Ayrıca, İsrail güçlerine yönelik “alışılmadık derecede yüksek saldırı oranlarının”, ekim ayında Cibaliye tabur komutanlarını kaybetmelerine rağmen Hamas’ın “savaşta etkili” kalabildiğini kanıtladığını ifade ettiler.

“GELENEKSEL ORDU GİBİLER”

ISW/CTP, “Hamas askeri kanadını geleneksel bir ordu gibi örgütlemiş ve onu yönetmek için deneyimli askeri komutanlardan oluşan derin bir kadro geliştirmiştir.” açıklamasını yaptı. Açıklamada ayrıca, “Hamas, İsrail’in yoğun askeri baskısına rağmen savaşmaya devam etmek için bu geleneksel askeri yapıyı kullanıyor.” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir